HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMS
NEXT EVENT  Friday, August 19
Mid-American Renegade Sprint Car Series + Weekly Racing & Fireworks

Hall of Fame Awards Highlight Friday Night at Chateau Speedway

Print this page
June 25, 2022

                                             

Chateau Speedway (Lansing, MN)                                                                                            Matthew Grage

 

                Week six of racing at Chateau Speedway powered by Garlick’s Water was highlighted Friday Night with the Induction of six new members into the Chateau Speedway Hall of Fame.  The third class for the Hall of Fame was highlighted by a group which included drivers from the 60’s all the way into the 2000’s.  Dick Veldman, a two time Track Champion in the Stock Class in 1962 and 1983 was represented by family members as was three time Champion Louis “Bud” Lomholt.  Bud was Sportsman Track Champion in 1966 and Street Stock Track Champion in 1972 and 1973.  On hand were three drivers to accept there awards, 1982 Limited Late Model Track Champion Steve Sorensen, two time A Mod Champion Todd Scharkey, who won the Track Championships in 2005 and 2014, and a five time runnerup between 1986 and 2005 in Street Stock and B Mod Classes Larry Nelson.  The Track inducts one Legacy Member each year, an individual who was not necessarily a driver but made significant contributions to racing at Lansing over the years.  This years Legacy Member was Maynard White who spent years as a Crew Chief and Car Owner as well as a mechanic working on cars out of his garage in Mapleview.  Before and after the awards there was plenty of action to keep the new inductees and everyone else excited with the current group of drivers that do battle at Chateau every summer keeping the history of the track moving on.

                The French’s Repair USRA A Mods continued their run of a different feature winner every week this season as Aaron Benson of Clear Lake Iowa made his first visit of the year to Chateau a big one as he scored a heat win earlier in the night than back it up with the feature win.  Ryan Wetzstein of West Concord, the other heat winner reeled him in late thanks to some traffic but settled for second ahead of his dad Steve.

                Manke’s Outdoor Equipment Hornets also kept the run of a different feature winner every week in tact.  Brian Schott of Red Wing went from row two to the front on lap two and ran away from the field for the win.  Bailey Wolff of Janesville had a nice run from row four up to third behind Shawn Poston of Red Wing.  Poston and Daniel Bjonfald of Bloomington notched heat wins for the Hornets.

                The string of different feature winners every week came to an end however in the Double M Transport USRA B Mod Class as Noah Grinstead of Austin scored his second feature win of the season as he lead flag to flag out running the nights two heat winners, Hunter Kennedy of St Ansgar Iowa and Michael Johnson of Rose Creek who chased him to the checkers.

                Jack Paulson of Morristown grabbed his second feature win of the year in Power 96 Pure Stocks.  PJ Duchene of Faribault took second ahead of Kyndra Guttormson of Chatfield.  Andrew Eischens of Taopi and Michael Wick of Faribault took the classes two heats

Greg Pfeifer Junior of Austin picked up his first feature win of the year in the Hanson Tire WISSOTA Midwest Modified Class as he worked his way out of row three to the front in just three laps.  Kadden Kath of Ellendale made a late pass on Adam Martinson of Blaine for second.  Kath and Martinson both were heat winners on the night.

In Skjeveland Sanitation USRA Stock Cars Travis Shipman of Mason City Iowa looked to be on his way to his fourth feature win of the year until the car came around under him in turn one while leading bring out the caution.  That gave the lead to Chris Adams of McInitre Iowa who gladly accepted the lead and drove off to his first feature win of the season at Chateau.  Brad Lange of Jordan came home second ahead of Shipman who worked his way back up through the field for third after going to the tail on the caution.  Adams win gave him a sweep on the night as he also had one of the classes two heat wins.  The other heat went to Shipman.

                The Tracks six classes of cars will be back in action next Friday Night with first green flag at 7:15.

 

Power 96 PURE STOCK

A Feature 1 (15 Laps): 1. 17P-Jack Paulson[5]; 2. 44D-PJ Duchene[7]; 3. 96-Kyndra Guttormson[9]; 4. 4-Joshua Bentzen[3]; 5. 17-Michael Wick[6]; 6. 75N-Dylan Nirk[4]; 7. 44-Trey Hoppe[11]; 8. 31R-Raey Hastings IV[12]; 9. (DNF) 33-Jim Briggs[2]; 10. (DNF) 69-Brandon Wiedeman[13]; 11. (DNF) 00-Bobby Crews[10]; 12. (DNF) 5V-Viola Brannan[14]; 13. (DNF) 46-Devyn Deyo[1]; 14. (DQ) 7X-Andrew Eischens[8]

Heat 1 (6 Laps): 1. 17-Michael Wick[1]; 2. 33-Jim Briggs[3]; 3. 75N-Dylan Nirk[7]; 4. 46-Devyn Deyo[5]; 5. 96-Kyndra Guttormson[6]; 6. 44-Trey Hoppe[4]; 7. 69-Brandon Wiedeman[2]

Heat 2 (6 Laps): 1. 7X-Andrew Eischens[1]; 2. 44D-PJ Duchene[4]; 3. 17P-Jack Paulson[3]; 4. 4-Joshua Bentzen[2]; 5. 00-Bobby Crews[6]; 6. 31R-Raey Hastings IV[5]; 7. 5V-Viola Brannan[7]

 

Double M Transport USRA B MODIFIED

A Feature 1 (15 Laps): 1. 99-Noah Grinstead[3]; 2. 02K-Hunter Kennedy[5]; 3. 22C-Michael Johnson[9]; 4. 20S-Kevin Johnson[8]; 5. 08K-Toby Kennedy[6]; 6. 5-Michael Meyer[10]; 7. 81K-Caleb Korpi[2]; 8. 7M-Matt Tighe[1]; 9. 4-Greg Brooks[7]; 10. (DNF) 15-Cole Neisius[4]

Heat 1 (8 Laps): 1. 02K-Hunter Kennedy[1]; 2. 99-Noah Grinstead[2]; 3. 20S-Kevin Johnson[3]; 4. 08K-Toby Kennedy[5]; 5. 81K-Caleb Korpi[4]

Heat 2 (8 Laps): 1. 22C-Michael Johnson[1]; 2. 15-Cole Neisius[5]; 3. 7M-Matt Tighe[4]; 4. 5-Michael Meyer[3]; 5. 4-Greg Brooks[2]

 

French’s Repair USRA A MODIFIED

A Feature 1 (20 Laps): 1. 24-Aaron Benson[2]; 2. 90-Ryan Wetzstein[6]; 3. 90X-Steve Wetzstein[5]; 4. 71-Jason Cummins[8]; 5. 55H-AJ Hoff[3]; 6. 65D-Dustin Brown[4]; 7. 72-Doug Hillson[1]; 8. 4A-Joel Alberts[7]; 9. Z29-AJ Zvorak[11]; 10. 77-Jacob Stark[9]; 11. (DNF) 97-Cole Anderson[10]; 12. (DNF) 70-Greg Jenson[12]

Heat 1 (8 Laps): 1. 24-Aaron Benson[1]; 2. 71-Jason Cummins[2]; 3. 97-Cole Anderson[4]; 4. 55H-AJ Hoff[3]; 5. 4A-Joel Alberts[5]; 6. Z29-AJ Zvorak[6]

Heat 2 (8 Laps): 1. 90-Ryan Wetzstein[1]; 2. 90X-Steve Wetzstein[3]; 3. 77-Jacob Stark[2]; 4. 72-Doug Hillson[6]; 5. 65D-Dustin Brown[5]; 6. (DNF) 70-Greg Jenson[4]

 

Manke’s OUtdoor Equipment HORNETS

A Feature 1 (15 Laps): 1. 21S-Brian Schott[4]; 2. 511-Shawn Poston[3]; 3. 63-Bailey Wolff[8]; 4. 151-Shawn Morris[2]; 5. 19C-Colin Wittenberg[1]; 6. 3D-Daniel Bjonfald[7]; 7. 21X-Maison Poston[9]; 8. 36-Adam Gransee[11]; 9. 13K-Keith Erickson[5]; 10. 12-Hayley Herrick[12]; 11. 97X-Carter Kmett[10]; 12. (DNF) 3X-Brandon Blanchard[6]

Heat 1 (6 Laps): 1. 3D-Daniel Bjonfald[2]; 2. 63-Bailey Wolff[5]; 3. 3X-Brandon Blanchard[4]; 4. 151-Shawn Morris[1]; 5. 21X-Maison Poston[3]; 6. 36-Adam Gransee[6]

Heat 2 (6 Laps): 1. 511-Shawn Poston[3]; 2. 21S-Brian Schott[5]; 3. 19C-Colin Wittenberg[2]; 4. 13K-Keith Erickson[4]; 5. 97X-Carter Kmett[1]; 6. (DQ) 12-Hayley Herrick[6]

 

Hanson Tire WISSOTA MIDWEST MODS

A Feature 1 (18 Laps): 1. 00JR-Greg Pfeifer Jr[6]; 2. 83X-Kadden Kath[7]; 3. 24M-Adam Martinson[5]; 4. 83K-Kobie Kath[8]; 5. 96-Charlie Zander[10]; 6. 35-Tony Bloom[4]; 7. 16-Jacob Bennett[13]; 8. 33-Darryl Hainka[1]; 9. 69-Gary Wilde[2]; 10. (DNF) 86-Noel Hoppe[15]; 11. (DNF) 79H-Luke Hainka[11]; 12. (DNF) 29-Tommie Tesch[14]; 13. (DNF) 27-Brandon Underdahl[3]; 14. (DNF) 79-Jeremy Misgen[9]; 15. (DNF) 43-Broderick Diekman[12]

Heat 1 (8 Laps): 1. 24M-Adam Martinson[1]; 2. 83X-Kadden Kath[4]; 3. 00JR-Greg Pfeifer Jr[7]; 4. 33-Darryl Hainka[2]; 5. 79-Jeremy Misgen[5]; 6. 79H-Luke Hainka[6]; 7. 16-Jacob Bennett[8]; 8. (DNF) 86-Noel Hoppe[3]

Heat 2 (8 Laps): 1. 83K-Kobie Kath[1]; 2. 27-Brandon Underdahl[3]; 3. 35-Tony Bloom[4]; 4. 69-Gary Wilde[2]; 5. 96-Charlie Zander[6]; 6. 43-Broderick Diekman[7]; 7. (DNF) 29-Tommie Tesch[5]

 

Skjeveland Sanitation USRA STOCK CARS

A Feature 1 (15 Laps): 1. 14A-Chris Adams[3]; 2. 15-Brad Lange[7]; 3. 87-Travis Shipman[1]; 4. 67X-Jacob Dahle[5]; 5. 34-Mike Blowers[2]; 6. 67II-Chris Toot[6]; 7. 29S-Josh Sousa[4]; 8. (DNF) 32-Jason Newkirk[9]; 9. (DNS) 39J-Dan Klingfus; 10. (DQ) 7X-Andrew Eischens[8]

Heat 1 (8 Laps): 1. 14A-Chris Adams[1]; 2. 67X-Jacob Dahle[3]; 3. 34-Mike Blowers[2]; 4. 15-Brad Lange[5]; 5. 7X-Andrew Eischens[4]

Heat 2 (8 Laps): 1. 87-Travis Shipman[3]; 2. 67II-Chris Toot[2]; 3. 29S-Josh Sousa[4]; 4. (DNF) 32-Jason Newkirk[1]; 5. (DNF) 39J-Dan Klingfus[5]